ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA I JEGO PODJĘCIE

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 stycznia 2025 r. (sygn. akt. III CZP 33/24) wskazał, że bieg terminu do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, określonego w art. 182 §1 pkt1 k.p.c., rozpoczyna się od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania również w stanie prawnym ukształtowanym ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. w zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Powód często boryka się z problemem doręczenia pozwanemu będącemu osobą fizyczną pozwu, czyli pierwszego pisma w sprawie wywołującego potrzebę obrony jego praw. W przypadku gdy pozwany pomimo powtórzenia zawiadomienia nie odebrał wysłanego pod wskazany adres pisma, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma, przewodniczący zobowiązuje powoda do doręczenia pisma za pośrednictwem komornika w terminie 2 miesięcy. Po bezskutecznym upływie terminu Sąd zawiesza postępowanie zgodnie z treścią art. 177 § 1 pkt. 6 kpc (art.  139 ¹§ 2 kpc).  

Z kolei jeśli powód nie zgłosi wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania w ciągu 3 miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania – sąd umorzy postępowanie (art.182§ 1 pkt.1 kpc).

Zwraca uwagę fakt, że postanowienie o zawieszeniu postępowania podlega zaskarżeniu.

Na kanwie jednej ze spraw pojawiło się zagadnienie prawne sformułowane przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, czy zgodnie z art.182 §1 pkt.1 k.p.c. datą początkową biegu terminu określonego w tym przepisie jest dzień wydania postanowienia o zawieszeniu, czy też dzień uprawomocnienia się takiego postanowienia?

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 stycznia 2025 r. (sygn. akt III CZP 33/24) wskazał, że bieg terminu do złożenia wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, określonego w art. 182 §1 pkt.1 k.p.c., rozpoczyna się od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania również w stanie prawnym ukształtowanym ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. w zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Powyższa uchwała w praktyce może uczynić zażalenie złożone na postanowienie o zawieszeniu postępowania z powyższej przyczyny iluzorycznym albowiem mało prawdopodobne wydaje się by zostało rozpoznane przed upływem trzech miesięcy od wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania.

W konsekwencji zatem powód będzie zmuszony rozważyć (w szczególności gdy dochodzone roszczenie uległoby przedawnieniu po umorzeniu postępowania) złożenie wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania. Co jednak jeśli nie ustała przyczyna zawieszenia, bo tylko wówczas złożenie takiego wniosku byłoby uzasadnione.

Nie pojawiło się jeszcze uzasadnienie wydanej uchwały, pojawiają się za to wątpliwości w tym zakresie warte odnotowania.

Katarzyna Jurewicz-Kupeć

Radca prawny