Cześć (dobre imię) jako dobro osobiste człowieka.

Dobra osobiste człowieka pozostają, zgodnie z art. 23 k.c., pod ochroną prawa cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Katalog dóbr osobistych, wymieniony w art.23 k.c. ma charakter przykładowy, nie jest wyczerpujący. Wymienione są w nim: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Dziś więcej na temat czci w oparciu o wyrok Sądu w prowadzonej przez naszą Kancelarię sprawie.

Ostatnio nasza Kancelaria prowadziła sprawę z zakresu dóbr osobistych, w której nasz klient było pozwanym. Powód zarzucał mu naruszenie dóbr osobistych w postaci godności i dobrego imienia, co wpływało na jego reputację.

Sąd Okręgowy w Warszawie, I Wydział Cywilny w wyroku z dnia 15 listopada 2024 roku (sygn. akt. I C 2135/21) – oprócz innych ciekawych kwestii prawnych – dokonał bardzo rzeczowej interpretacji „czci” czyli dobrego imienia, które stanowi dobro osobiste człowieka.

Na cześć (dobre imię) składa się:

aspekt wewnętrzny nazywany godnością osobistą, która to obejmuje w swej definicji wyobrażenie człowieka o własnej wartości oraz oczekiwanie szacunku ze strony innych ludzi oraz

aspekt zewnętrzny obejmujący dobrą sławę (dobrą opinię) innych ludzi czy też szacunek, którym obdarza daną osobę otoczenie.

Naruszenie czci zewnętrznej ma miejsce w przypadku przypisania innej osobie postępowania lub właściwości, które mogą wpłynąć negatywnie na ocenę tej osoby przez innych. Z naruszeniem czci zewnętrznej (zniesławieniem) mamy do czynienia w przypadku, gdy wypowiedź naruszająca cześć dotrze do innych osób (przynajmniej jednej) niż tylko osoba zniesławiana.

Naruszenie czci wewnętrznej (znieważenie) ma miejsce przede wszystkim w przypadku, gdy znieważenie dokonane zostało w obecności osoby, której wypowiedź dotyczy, ale także w sytuacji, gdy wypowiedź zniesławiająca miała miejsce w okolicznościach wskazujących, że zniesławiający powinien liczyć się z możliwością, iż treść tej wypowiedzi dotrze do osoby, której dotyczy.

Naruszenie godności osobistej może nastąpić poprzez zachowanie wyrażające pogardę dla innej osoby, zmierzające do jej poniżenia, dotknięcia jej i obrażenia, a w efekcie zakwestionowania lub podważenia czyjegoś poczucia wartości.

Ochrona czci (dobrego imienia) obejmuje przy tym wszystkie dziedziny życia – życie osobiste, zawodowe i społeczne.

Naruszeniem czci może być zniesławiająca wypowiedź dotycząca zarówno życia rodzinnego, jak i aktywności zawodowej lub gospodarczej.

autor : Sylwia Zarzycka-radca prawny